Home » Aktuality » Aktuality finance a management úspor » Připojištění pracovní neschopnosti není jen pro podnikatele
13.8.2012

Připojištění pracovní neschopnosti není jen pro podnikatele

Mnoho lidí má zafixováno, že připojištění pracovní neschopnosti se týká pouze podnikatelů, či zaměstnanců s nadstandardními platy, je to však omyl...

 

Mnoho lidí má zafixováno, že připojištění pracovní neschopnosti se týká pouze podnikatelů, či zaměstnanců s nadstandardními platy. Často tak mají uzavřeny své rizikové smlouvy a životní pojištění na základní úrazy a toto připojištění opomíjejí. Na jednoduchém příkladu si ukážeme, že dané připojištění se vyplatí každému zaměstnanci.


1.)

Pokladní, s čistým příjmem 10.000 Kč, získá od státu a zaměstnavatele při měsíční nemocenské cca 6.000 Kč, což v případě dlouhodobé pracovní neschopnosti může zaměstnance bez dostatečné finanční rezervy přivést do dluhové pasti, ze které se dostává velmi těžko. Přitom existují na trhu komerční produkty, které dokážou dané riziko pojistit a to výplatou pevně dané částky na den, nejčastěji od 15. dne. Existují i varianty, které plní až od 2., či 3. měsíce. Do té doby je nutné čerpat z finanční rezervy, která by měla být v ideálním případě rovna 6-ti násobku čisté mzdy. Např. denní dávka ve výši 100 Kč od 15. dne by dotyčnou pokladní vyšla měsíčně na 80 – 200 Kč měsíčně, v závislosti na zvolené pojišťovně. 6-ti tisícová měsíční náhrada může klienta stát mezi 160 – 400 Kč měsíčně, což určitě za zajištění životního standardu stojí.

 

 

2.)

Ve 2. příkladu si uvedeme řidiče s čistým příjmem 19.000 Kč. V případě měsíční neschopenky mu bude v rodinném rozpočtu chybět téměř 8.000 Kč a přitom zabezpečení denní dávky, která by tento deficit pokryla se dá na trhu pořídit již od cca 200 Kč / měsíčně, dle vybrané pojišťovny.
Z uvedených příkladů je patrné, že komerční připojištění nemocenské se vyplatí všem bez rozdílu, jen je nutné správně nastavit denní dávku. Čím dříve do pojištění vstoupíte, tím nižší sazbu můžete očekávat a zároveň máte větší pravděpodobnost přijetí do smlouvy. Pojišťovna s vámi totiž nejdříve uzavře tzv. návrh smlouvy a po ověření zdravotního stavu pošle akceptaci smlouvy. Argument , že si smlouvu sjednám až jí budu skutečně potřebovat, v tomto případě NEPLATÍ a klient, jenž měl v minulosti více nemocí, nemusí být do smlouvy přijat.


Rozdíly v sazbách jednotlivých pojišťoven jsou někdy AŽ TROJNÁSOBNÉ! Důležitá je také informace, kdy musíte nemocenskou nahlásit. U některých pojišťoven se hlásí hned ode dne čerpání, tj. např. již 15., 29. den… nemoci. Některým pojišťovnám stačí nahlásit neschopenku až po ukončení. V prvním případě se tak může stát, že pojištěný klient nic nezíská, protože nahlásil pojišťovně nemocenskou pozdě. Příjemnou službou je i zálohové čerpání, které využijete hlavně u dlouhodobých nemocí a necháte si tak posílat částečné plnění postupně, nikoliv až po doléčení. Maximální doba, po kterou pojišťovny plnění vyplácí je zpravidla 1 – 1,5 let. Pokud nemoc pokračuje dále, jedná se většinou už o nárok na invalidní důchod. O jeho zabezpečení se dočtete v nejbližší době.

 

Máte-li zájem o nezávaznou schůzku s odborným konzultantem, jenž Vám může pomoci nastavit optimální zabezpečení, pošlete e-mail na finance@bgholding.cz s kontaktem na Vás + bydlištěm a následně budete kontaktováni poradcem z nejbližšího regionálního zastoupení.

SYNERGY SOLUTION s.r.o. | 2013 - 2017 Poski.com s.r.o. Webové stránky vytvořilo Poski.com Ostrava. Tvorba webových stránek na míru.